Giriş

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me

Elektrikli çay makinası Tamiratı

  • Posted on:  %AM, %25 %041 %2015 %02:%Şub
  • Written by 

3 yıldır kullandığımız Elektirikli çay makinamız bu sabah çalışmaz oldu. Benim için önemli bir alet olduğundan beklemeden tamir odasına kaydını yapıp, yatışını tamamladım.

İlk tetkikler sonucunda yanmış bir parça olmadığı sadece zamanla aşınmış temas noktalarından birini artık temas görevini yerine getirmiyor olduğu yönünde idi. Bu en pis arızalardan.

Temas görevi olan 3-4 parça grubunun her seferinde farklı bir parçası görevini yapmadığından yerini bulmak ta zorlaşıyor.

Bende zorlandım zaten. Başlangıçta aştığım küçük sorunların devamında 220 v taşıyan soketin esnek ayaklarının artık esnemekten dolayı zayıfladığını ve temas için gerekli baskıyı yapamadığını gördüm.

Düzeltmeler, ezmeler, kıvırmalar bir türlü sonuç vermedi. 2-3 defa çalışıyor sonrasında gücü azalan soket tekrar esneyip görevini yerine getirmiyordu.

Aletin parçalarıda tam monte edilmeden birbirine girmediği için herhalde 20 defa söküp takmışımdır.

Fakat son olarak aldığım radikal bir karar ile konu kalıcı olarak çözüldü.

Isıtıcının 220 v soketlerini arkasına itici yaylar yerleştirdim. Böyle olunca soketler sorunsuz temas etti. Yayı bulmak içinde zorlanmadım. Çünkü fotoğrafta gördüğünü gibi içinde herşeyin olduğu destek kutularına sahibim.

Acık söylemeliyim ki böyle bir gereksiz malzemeler kutunuz yoksa bu tür tamiratlarda eliniz kolunuz bağlıdır. Parça uydurmanız zordur. Kimbilir bu yay hangi hurdanın sökülmesi sonucunda bu kutuya girdi ve bu tamiratta görev aldı.

Senelerdir hurdaya gidecek malzemeleri söker ve içerisinden işime yarayacak malzemeleri saklarım. Hurda kutularına yer bulmak zor olsada bunun işe yaradığını çok gördüm.

Yaklaşık 150 tl değerinde bir aletin önemsiz değerde bir yay parçası ile çalışabilir hale gelmesi beni çok şaşırtıyor. Bu sebepten yılda milyonlarca alet çalıştıkları halde çöpe gidiyorlar. Ve biz bu aletleri satın alabilmek için karşılığı kadar zaman veriyoruz işimize.

Bunları yazmaktaki amacım atmadan önce tamir etmeye uğraşın. danışın yardım alın. Yada hiçbirini yapmayın sadece uğraşın. Her uğraşı size farklı şeyler katacaktır.

Sağlıcakla kalın

Alpay Oğuş

23,02,2015

 

 

Read 1760 times Last modified on %PM, %26 %826 %2016 %21:%Eyl

Ara

DMC Firewall is a Joomla Security extension!